اهمیت انتخاب اسم حسنه

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند:
«وَ حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ يُحَسِّنَ اسْمَهُ، وَ يُحَسِّنَ أَدَبَهُ»
«حق فرزند بر پدر آن است که نامش را حَسَنه (نیکو و پسندیده) گرداند و به بهترین شکل تربیتش نماید.»
(کنز العمال- جلد 16)

همانطور که می‌دانید یکی از وظایف مهمی که پیامبر اکرم (ص) به عهده پدر و مادر گذاشته است گذاشتن نام حسنه بر روی فرزندان است، اما به راستی این نام حسنه چیست و منظور از آن چیست؟ اگر معنای نام حسنه را فقط به نام زیبا و دارای معنای خوب تعبیر کنیم شاید نیازی به گفتن این حدیث نبود، چرا که بسیاری هم که به اسلام و پیامبر ما اعتقاد ندارند خودبخود نام‌های زیبا برای فرزندان‌شان انتخاب می‌کنند، اما به راستی مفهوم نام حسنه چیست؟ و چرا پیامبر این‌قدر بر آن اصرار دارد و آن را به عنوان یکی از وظایف مهم پدر و مادر بر شمرده است؟!

(بهترین هدیه به فرزند)

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند:
«اَنَّ اَوَّلَ ما یَنحَلُ أحَدُکُم وَلَدَهُ الإسمَ الحَسَن، فَلیُحسِّن أحَدَکُم اِسمَ وَلَدِهِ»
«اولین هدیه‌ای که هر یک از شما به فرزندش می‌بخشد نام خوب است. پس بهترین نام را برای فرزند خود انتخاب کنید.»
(وسائل الشیعه- جلد ۱۵)

موسی بن بکر از حضرت ابوالحسن علیه السلام نقل می‌کند:
«اَوَّلُ ما یَبُرُّ الرَّجُلُ وَلَدَهُ أن یسَمَّیهُ بِاِسْمٍ حَسَنٍ فَلْیحْسنَ اَحَدُکُمْ اِسْمِ وَلَدِهِ؛»
«اولین نیکی و احسان مرد به فرزندش آن است که نام خوب برای او انتخاب کند، پس برای فرزندان خود از بهترین نام‌ها استفاده کنید.»
(وسائل الشیعه- ص ۱۲۶)

از طرفی دیگر مشاهده می‌کنیم که ائمه اطهار (ع) و پیامبر اکرم (ص) نه تنها برای افراد بلکه برای اسب، شمشیر، عبا و لباس و سایر چیزهای خود نیز اسم تعیین می‌کردند، به طور مثال اسب امام حسین (ع) ذوالجناح نام داشت و یا نام شمشیر امام علی (ع) ذوالفقار بود و ...، اما به راستی چرا آن‌ها این کار را انجام می‌دادند؟ و اکنون متأسفانه ما آن را فراموش کرده‌ایم!

اگر از دیدگاه قرآنی نیز بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم مشاهده می‌کنیم که خداوند فرموده است هرگاه خواستید خدا را صدا بزنید با اسم‌های نیکویش او را بخوانید، پس مگر اسم چقدر اهمیت دارد که باید خدا هم با اسمای حُسنایش صدا زده شود؟؟ یا چرا اینقدر حروف ابجد در اسلام اهمیت دارد و یا اصلاً کاربرد این حروف و اهمیت آن چیست؟

آیا انتخاب نام حسنه فقط به معنای اسم با معنای خوب است؟ آیا این وظیفه مهم پدر و مادر یعنی انتخاب نام حسنه با حکمت و حساب و کتاب توسط پدر و مادرها انجام می‌شود و یا با توجه به سلیقه شخصی پدر و مادر و بدون توجه به این که اسم نیکو و پسندیده و مطابق با انرژی‌های عالم باشد انتخاب می‌شود؟ واقعاً اسم حسنه چیست و چگونه باید به صورت تخصصی انتخاب شود؟

قطعاً همگی قبول دارید که هر حرف و یا صدایی که از زبان انسان صادر گردد دارای انرژی است حال یا مثبت است یا منفی. در این بین اسم انسان نیز که توسط اطرافیان صدا زده می‌شود، دارای انرژی مثبت یا منفی به وی است که این انرژی‌های مثبت باعث می‌شود که وی پیوسته در تمامی کارها و زندگی‌اش موفق گردد و یا اینکه در اثر انباشتگی انرژی منفی باعث می‌شود که خدای ناکرده وی در هر کاری مرتب بدشانسی آورد و خودش هم دلیلش را نداند و یا آن که پیوسته مریض شود؟! سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چرا در گذشته مردم برای انتخاب نام کودک‌شان به علمایی که تخصص علم اسامی را داشتند مراجعه می‌کردند؟ به راستی در زمان حاضر چه اسمی را انتخاب کنیم که دارای انرژی مثبت باشد و یا اصلاً اسم حسنه به چه معناست و چگونه باید انتخاب گردد.

اسم حسنه به چه معناست؟

هنگامی که در فرهنگ لغت به دنبال معنی حسنه می‌گردیم مشاهده می‌شود که حسنه به معنای نیکو و پسندیده است. نیکو به معنای بامعنا بودن و زیبا بودن آن است اما پسندیده به چه معناست؟ پسندیده یعنی اسمی که هم‌جهت و مورد پسند انرژی‌های موجود در نظام هستی‌ست، اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان متوجه شد که انرژی یک اسم هم‌جهت با انرژی‌های موجود در هستی و به اصطلاح پسندیده است؟؟ قطعاً در پاسخ به این سوال باید رجوع به علما و عارفان کرد و از آن‌ها پرسید. در پاسخ این سوال مرحوم شیخ بهایی و میرداماد بیش از دیگر عارفان به این مقوله پرداخته‌اند. آن‌ها بیان کرده‌اند که یکی از کاربرد حروف ابجد در همین زمینه است و باید محاسباتی توسط اعداد ابجد با اسامی انجام داد و در صورتی که جواب این محاسبات (که همان هماهنگی آن اسم با انرژی‌های نظام هستی است) مثبت بود به این معناست که آن اسم پسندیده است و در غیر این صورت جواب منفی است.

باید بیان کرد که این مسائل تنها در اسلام و یا تنها در ایران نیست، در آمریکا، چین، ژاپن و ... نیز هر کدام ابجد مخصوص خود را دارند و توسط محاسباتی که انجام می‌دهند هماهنگی یا ناهماهنگی اسامی خود را با انرژی طبیعت می‌سنجند و بر طبق آن اسم مشخص می‌کنند. به عنوان مثال لیندا گودمن ستاره‌شناس معروف در این رابطه می‌گوید: «مطالعه و کاربرد عملی علم اعداد با هیچ یک از اعتقادات مذهبی موجود در این جهان تضاد ندارد، این علم تنها یکی از جنبه‌های متعدد هماهنگی‌های جهان و نیز نوعی هم‌زمانی و تطابق با قوانین طبیعت به شمار می‌آید. مردم زمینی با اطاعت نکردن از این قوانین ساده و منطقی موجبات زجر و ناراحتی خود را فراهم می‌آورند، اگر می‌دانستند چگونه با خود هماهنگی ایجاد کنند، خوشبختی و سعادت، سلامت دائم و همه پیروزی‌ها در دسترس‌شان قرار می‌گرفت و مانند رویایی ناممکن و دست‌نیافتنی در فکر و روح آنها حاضر نمی‌شد. مردم طبیعت و سرنوشت را دور از عدالت و نیز ظالم و ستمگر می‌دانند با این حال باز هم راضی نیستند اندکی وقت صرف کنند و با کمی سعی و کوشش و زحمت بیاموزند که این نیروهای مقاومت‌ناپذیر به چه سمت و جهتی در حرکت‌اند.» جالب است که افرادی که به این علم اعتقادی ندارند نیز با تعویض اسم خود تغییرات زیادی را در زندگی خود مشاهده کرده‌اند، بعضی از افراد که بیماری صعب‌العلاج داشته‌اند با تغییر اسم در عرض چند روز بهبود یافته‌اند، بعضی از افراد که بچه‌دار نمی‌شدند نیز به همین نحو صاحب فرزند شده‌اند، افرادی که کارشان به طلاق کشیده بود با تعویض آن زندگی خود را بهبود بخشیده‌اند. در اینجا سوال پیش می‌آید که آیا تعویض اسم از دیدگاه اسلام مشروع است؟

در پاسخ به این سوال چند قضیه را بیان می‌کنیم:

۱- سلمان فارسی نامش روزبه بود، وی با اسلام آوردنش به دستور پیامبر ص نامش را به سلمان تغییر داد در اینجا سوال پیش می‌آید مگر نام روزبه چه عیبی داشت؟ چرا نامش سلمان شد؟

۲- امام حسن عسگری ع هنگامی که همسرش را از روم به همسری گرفت نامش را به نرجس تغییر داد چرا؟ چرا به نام دیگری تغییر نداد؟

و ...

از طرفی انتخاب اسم را پیامبر یکی از وظایف مهم پدر و مادر می‌داند چرا؟ تجربه نشان داده است حیوانات نیز اگر اسم داشته باشند دارای بازدهی بیشتری هستند چرا؟ و هزاران چرای دیگر، دانشمندان خارجی نیز ده‌ها جمله در زمینه اهمیت انرژی اسم بیان داشته‌اند که در این مقاله نمی‌گنجد.

در اینجا باید نکته‌ای را تذکر دهم و آن این است که کسی نباید فکر کند که با انتخاب اسم با انرژی مثبت و هم‌جهت با انرژی جهانی مرتب خوش‌شانسی می‌آورد و دیگر نیازی به فعالیت نیست بلکه باید دانست اسم نیکو مانند یک ظرف بزرگ و خوب است ولی اگر در درون ظرف انسان چیزی نریزد آن ظرف به کارش نمی‌آید به این معنا که باید تمامی سعی و تلاش خود را با توکل به خدا انجام دهد و در کنار آن نام حسنه‌ای نیز به عنوان یکی از ابزارهای موفقیت خود داشته است.

×

برای دریافت رایگان تقویم نجومی سال ۹۶ ایمیل خود را وارد کنید


وبسایت AceName